CPL (Obchodní pilot letounů)

Kvalifikace obchodní pilot letounů CPL umožňuje létat již jako profesionální pilot, tj. vykonávat komerční lety za úplatu jako například při vyhlídkových letech nebo jako instruktor (po získaní instruktorské kvalifikace) či jako druhý pilot dopravních letadel.

Zájemce o výcvik obchodního pilota letounu musí být držitelem licence soukromého pilota letounu PPL, průkazu radiotelefonisty, zdravotního osvědčení I. třídy a celkový nálet alespoň 150 letových hodin.

Osnova výcviku obsahuje teoretickou výuku v rozsahu 200 hodin nebo teoretickou výuku v rámci teorie ATPL v rozsahu 650 hodin. Prakticky výcvik v rozsahu 25 letových hodin z čehož 20 hodin může být odlétáno na běžném výcvikovém letadle a 5 hodin na komplexním výcvikovém letadle se zatahovacím podvozkem a stavitelnou vrtulí. Piloti s kvalifikací IR mají výcvik zkrácený na 15 hodin, přičemž opět minimálně 5 hodin musí být odlétáno na komplexním letadle se zatahovacím podvozkem a stavitelnou vrtuli.

Závěrečná zkouška se provádí z teorie formou testu na počítači na Úřadu pro civilní letectví ÚCL a praktickou zkouškou s inspektorem Úřadu pro civilní letectví.

510_01